PRVOMÁJOVÁ VETERÁN TATRA RALLYE BRATISLAVA

Členovia KHVP prežili opäť 1. máj  na historických kolesách v Bratislave a okolí.

 

Tento rok sme priviezli do Bratislavy 5 vozidiel, celkovo nás bolo 12 účastníkov. Dobre pripravená akcia s dobrým počasím vytvorili výbornú atmosféru počas celých pretekov. Náladu nám nepokazila ani drobná nehoda počas prepravy vozidiel do Bratislavy, keď sa na našej Tatre 57 roadster, ktorú sme prepravovali na prívesnom vozíku za jazdy otvorili dvere a tým sa poškodili pánty a lak na dverách. To ale nebránilo Michalovi, aby sa postavil na štart a úspešne absolvoval celú trať. Pri vyhodnotení sa mu ušiel pohár za najmladšieho účastníka-vodiča. Ďalší pohár dostal už tradične Ľudvo za jeho Tatru 11 z roku 1924, ktorá bola najstarším vozidlom na pretekoch a s ktorou absolvoval celú trať. Jeho Tatrovečka si dokonca bez problémov poradila aj s Pezinskou Babou. Je to obdivuhodný výkon ak si uvedomíme vek vozidla, váhu vodiča, motor vzduchom chladený dojvalček a brzdy lankové iba na zadnej náprave. O vzrušenie počas pretekov sa nám postarala opäť Tatrovka Igora, ktorá začala odmietať poslušnosť 30 km pred cieľom  a 10m pred cieľom sa úplne zastavila. Našťastie sa našli dobrí ľudia, ktorí chceli, aby Tatra prešla cieľom  a nahradili 21 konských síl pod kapotou ľudskou silou, a tak aj Igor videl šachovnicovú zástavu.

Tentokrát si dobre počínala Tatra 600 – Tatraplán pilotovaná Jozefom. Asi si vybrala svoj podiel problémov na našej prvej účasti na Tatra rallye v roku 2007, kedy sa 5 km po štarte rozsypala remenica na kľuke. Tento krát Tatraplán zvládol bravúrne celú trať.

Premiéru na súťaži mala Praga RN – hasičák, ktorú šoféroval Štefan. Dva roky sme ju v klube pripravovali, veteránske značky dostala 4 dni pred súťažou a preto sme neskrývali napätie, ako to všetko dopadne a či náklaďák poháňaný benzínovým motorom vydrží náročnú trať dlhú 141 km. Pezinská Baba prevetrala výkon vozu, ale najmä riadne prebublala vodu v chladiči. Na kopec sme síce vyšli, ale z chladiča sa valila para a voda bola pripravená na zalievanie kávy. Po vychladnutí sme doliali vyvarenú vodu a Pragovka  nakoniec víťazne prešla cieľom. Získala prvé miesto v kategórii nákladné vozidlá. A to je na prvý štart slušný výkon.

Ako sme mali posádky:

 

Tatra 57 Roadster      /1933/          Michal – vodič,       Martin – navigátor

Tatra 11                    /1924/           Ľudvo – vodič,       Sofy , Tamara – navigátori

Tatra 57 A                /1939/           Igor – vodič            Marek, Katka – navigátori

Tatra 600                  /1951/           Jozef – vodič          Alena – navigátor      

Praga RN                  /1949/           Štefan – vodič        Mária – navigátor

 

          

 

Akcia sa vydarila a nám ostali pekné spomienky.

 

                                                                                                                      Š.B.

Galéria k článkuspäť na novinky