Nové vozidlo v našej kolekcii - ZIS 110

Niekoľko slov o limuzíne ZiS 110 


Automobilka ZiS bola založená v roku 1916 pod názvom AMO Avtomobilnoe Moskovskoe Obshchestvo (Moskovský automobilový závod). AMO bola v roku 1919 znárodnená a premenovaná v duchu doby na ZiS, čo bola skratka Zavod imeni Stalina. Tento názov niesla továreň až do roku 1957, kedy došlo k ďalšiemu premenovaní na ZiL (Zavod imeni Lichačeva). Stalo sa tak po Stalinovej smrti a odhalení jeho kultu osobnosti a jeho zločinov.

Hlavnou výrobnou náplňou továrne sídliacej v Moskve boli nákladné autá a ťažká vojenská technika.


 

Ďalej továreň produkovala obmedzený počet reprezentačných automobilov podľa amerických vzorov najskôr Buick neskôr Packard pre vysokých komunistických funkcionárov. Prvým osobným povojnovým vozom bol ZiS-110.

 

 

                                                                                                                                    ZiS 110


ZiS-110 sa začal vyrábať v roku 1946. Vznikol v kooperácií so Spojenými Štátmi, na základe zmluvy o technické spolupráci. Mal osemválcový motor 6.0 litrov s výkonom 140 koní, dosahoval maximálnu rýchlosť 140 km/hod. Celý automobil bol odkopírovaný z americkej limuzíny Packard 180.

 

 

                                  ZiS 110                                                                        Packard 180

 

  Automobily ZiS a ZiL boli určené výhradne pre najvyšších štátnych predstaviteľov komunistických zemí. ZiS 110 bol v službách ministerstva obrany od začiatku 50. rokoch. Do roku 1962 bol tiež používaný československými prezidentmi (Gottwald, Zápotocký) pri vítaní zahraničných hostí a pri štátnych ceremoniáloch. Dodávku každého z nich museli odsúhlasiť v Kremli, čo platilo prakticky až do osemdesiatych rokoch.späť na novinky